Sağlık Turizmi Nedir ?

Sağlık turizmi, bir ülkeden diğer bir ülkeye şartların elverişli olması dolayısıyla sadece sağlık açısından ve tedavi olmak maksadıyla gidilmesine denir. Sağlık turizmi, bir ülke vatandaşının kendi yaşadığı ülkeden başka bir ülkeye sağlık açısından tedavi olma amacıyla seyahat etmesinin oluşturduğu potansiyele sağlık turizmi denir.
 
Sağlık Turizmi; kısaca tedavi amacı ile yapılan seyahatlerdir. Başka bir ifadeyle, sağlık turizmi, ameliyat, fizik tedavi, diş hastalıkları, saç ektirme ve rehabilitasyon gereksinimi olanlarla birlikte dünya genelinde hasta potansiyelini kullanarak sağlık kuruluşları aracılığıyla ülkeye katkısı ve büyümesini sağlayan turizm türüdür.
 
Kaplıca veya diğer sağlık merkezlerine seyahat eden kişinin fiziksel iyilik halini geliştirmek amacıyla yapılan ziyarettir. Bu kapsamda fizik tedavi, diyet kontrol ve ilgili sağlık hizmetleri verilir.
 
Sağlık hizmetlerinden faydalanmak için uluslar arası sınırları geçerek bir ülkeden başka ülkeye seyahat etmektir.
 
Sağlık turizmine etki eden faktörlerin geneli; dünya nüfusunun artması, yaşam kalitesinin yükselmesi, çeşitli ülkelerde sağlık maliyetlerinin yükselmesi sebebiyle, tedavileri daha kaliteli ve ekonomik yapan ülkeler ortaya çıkmış ve sağlık turizmi sektörünün ortaya çıkmasına sebep olmuştur.

FACEBOOK TWITTER INSTAGRAM YOUTUBE
kayseri emlak, kayseri gayrimenkul kayseri web tasarım kayseri evden eve nakliyat